Co to jest Hashimoto?
Jeśli tu jesteś, to na pewno wiesz, że jest to choroba zapalna tarczycy, która może przebiegać z niedoczynnością lub nadczynnością tego narządu.
Organizm dotknięty Hashimoto atakuje własną tarczycę, wytwarzając przeciwciała przeciwtarczycowe: anty-TPO i anty-TG, które niszczą jej tkankę, prowadząc ostatecznie do całkowitego zwłóknienia tarczycy i zaniku jej funkcji. Proces ten wiąże się z chronicznym, wieloletnim stanem zapalnym, który organizm próbuje zwalczyć, uruchamiając typowe mechanizmy odpornościowe, dlatego na wyniku morfologii krwi chorzy mają zwykle podniesione leukocyty.
Na czym polega leczenie Hashimoto?
Hashimoto jest chorobą, której nie da się wyleczyć, ale da się ją spowolnić, a chorzy, dzięki stosowaniu odpowiednio dobranych hormonów tarczycy w połączeniu ze zdrowymi nawykami (zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, dobrej jakości sen, kontakt z naturą, relacje z ludźmi), mogą czuć się nie tylko całkiem normalnie, lecz wręcz fantastycznie :)
Drogę do jak najlepszego samopoczucia mogą, a nawet powinny dopełnić zioła i suplementy. Niektóre z nich są zalecane przez endokrynologów jako podstawa leczenia. Na pewno słyszeliście o tym, że w Hashimoto trzeba suplementować selen, witaminę D, magnez, żelazo, cynk czy kwasy omega-3. Dlatego tych omawiać już nie będę i skupię się na ziołach oraz mniej popularnych suplementach.
Drogę do jak najlepszego samopoczucia mogą, a nawet powinny dopełnić zioła i suplementy.
Czy można zastąpić hormony tarczycy ziołami?
Absolutnie nie! Żadne zioła ani suplementy nie zastąpią hormonów tarczycy. Ale mogą je doskonale uzupełnić!
Czy zioła mogą obniżyć przeciwciała tarczycowe?
Poziom przeciwciał nie odzwierciedla aktualnego stanu zapalnego tarczycy i jego ponowne mierzenie nie ma najmniejszego sensu! To badanie wykonuje się tylko raz – przy diagnostyce. Dlatego poziom przeciwciał tarczycowych nie wskaże nam, czy zioła działają, czy nie.
To jak sprawdzić, czy zioła w Hashimoto działają?
Niestety nie da się zmierzyć nasilenia stanu zapalnego tarczycy.
Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy stan zapalny w organizmie związany z Hashimoto pogłębił się, czy zmniejszył. Możemy jedynie obserwować nasze samopoczucie oraz regularnie sprawdzać, czy przyjmujemy odpowiednią dawkę hormonów. Jeśli przez dłuższy czas nasze wyniki utrzymują się w normie, może to oznaczać, że atak na tarczycę złagodniał. Jeśli co kilka miesięcy musimy zwiększać dawkę hormonów, to najprawdopodobniej zanik tarczycy postępuje.
O Hashimoto można by napisać wiele, ale w ramach wstępu to już wszystko.
Zapraszam na kolejną część i pierwsze omówienie ziół na Hashimoto!