Żywokost lekarski: właściwości
Był znany już w starożytności głównie ze względu na zdolność do łagodzenia dolegliwości kostno-stawowych. Cenne właściwości żywokostu wynikają z obecności alantoiny i kwasu rozmarynowego, które mają właściwości przeciwzapalne oraz wspomagają regenerację tkanek.
Przy stosowaniu zewnętrznym korzeń żywokostu lekarskiego łagodzi ból i stany zapalne w stawach, usprawnia gojenie stłuczeń, zwichnięć i złamań. Łagodzi także bóle reumatyczne, nerwobóle i ból ze starych kontuzji. Okład ze zmielonego lub drobno pociętego korzenia można zrobić doraźnie po urazie np. będąc na wyprawie w góry.
Stosowany wewnętrznie, w postaci naparu, nalewki lub syropu będzie działać powlekająco za sprawą śluzu w nim obecnego. Przyjmowanie doustne ma swoje ograniczenia ze względu na dodatkowe składniki żywokostu - alkaloidy pirolizydynowe, które są toksyczne. Z tego względu doustnie zaleca się tylko preparaty z liści żywokostu. Szczegółowe przeciwwskazania znajdziesz w ostatnim akapicie.
Na co pomaga maść żywokostowa?
Maść z żywokostu znajduje zastosowanie szczególnie w kontekście leczenia problemów z bólem kości, stawów i z problemami dotyczącymi uszkodzeń skóry. Pełna lista poniżej.
Właściwości i zastosowanie maści z żywokostu:
ból kości i stawów
ból kręgosłupa
leczenie stłuczeń, zwichnięć
wspomaganie leczenia złamań kości
wspomaganie procesu gojenia ran i blizn
regeneracja skóry po urazie np. po odmrożeniach i oparzeniach
zmniejszanie obrzęków
kosmetycznie dla ujędrnienia skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek
łagodzenie zaczerwienienia i opuchlizny po ugryzieniach owadów (działa przeciwzapalnie)
Naturalna maść z żywokostu na stawy
Bolące stawy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka chyba każdego w ciągu życia. Dbanie o nie to nie tylko doraźne usuwanie bólu, ale przede wszystkim długofalowe działania: odpowiednia ilość ruchu, odżywianie i suplementacja, dbanie o temperaturę ciała zimą, odpoczynek. Gdy jednak pojawia się ból trzeba działać i żywokost pomaga w tym bardzo dobrze. Przepis na maść, którą możesz stosować w takich nagłych sytuacjach na bolące miejsca znajdziesz w kolejnym akapicie.
Czy nalewka z żywokostu ma takie działanie?
Alantoina jest słabo rozpuszczalna w alkoholu i wodzie, zatem nalewka z żywokostu będzie działała znacznie słabiej niż maść dwufazowa. Podobnie olej z żywokostu będzie miał słabsze działanie, ponieważ alantoina także nie rozpuszcza się dobrze w oleju. Nalewka z żywokostu stosowana na skórę może wywołać efekt rozgrzania ze względu na obecność alkoholu.
Olej żywokostowy i nalewka są jednak bardzo popularne, zachęcam zatem do sprawdzenia na sobie, czy działają. Osobiście polecam maść dwufazową na korzeniu żywokostu.
Jak zrobić maść z żywokostu? - przepis
Przede wszystkim musisz go znaleźć :) Nie jest to jednak trudne, żywokost rośnie pospolicie w miejscach zasobnych w wodę, lubi zagłębienia i rowy, porasta także górskie łąki. Do sporządzenia maści potrzebny będzie korzeń żywokostu, należy zebrać go jesienią po obumarciu części nadziemnej. Jak wygląda żywokost? Zobacz:
Jeśli chcesz wiedzieć jak zrobić maść z żywokostu, podążaj za tymi krokami: wykonaj ze świeżego korzenia macerat wodny oraz olejowy, po czym połącz je za pomocą emulgatora w gotową maść.
Faza olejowa:
pół szklanki suszonego lub 3/4 szklanki świeżego korzenia żywokostu
wybrany olej (kokosowy, oliwa z oliwek, masło shea, smalec gęsi)
spirytus w atomizerze
Surowiec roślinny rozdrobnij, spryskaj spirytusem i odstaw na kilka minut. Po chwili zalej go olejem tak, aby przykrył roślinę. Macerat zamknij w czystym, wyparzonym słoju i postaw na około 2 tygodnie w ciemnym miejscu. Codziennie wstrząsaj słojem.
Sprawdź również:
Aby przyspieszyć proces możesz zrobić "macerat na szybko" podgrzewając słój w kąpieli wodnej. Instrukcję znajdziesz w tym video:
Faza wodna:
pół szklanki suszonego żywokostu lub 3/4 szklanki świeżego korzenia żywokostu
3/4 szklanki wody dobrej jakości
1/4 szklanki gliceryny
spirytus w atomizerze
Wymieszaj wodę z gliceryną. Rozdrobnij surowiec roślinny i spryskaj spirytusem, odstaw na chwilę. Zalej surowiec mieszanką tak, aby przykryła rośliny. Mieszaj energicznie przez 10 minut (możesz użyć miksera elektrycznego), po czym odstaw do naciągnięcia na kolejne 10 minut. Powtórz procedurę 3 razy, po czym odstaw na całą noc do naciągnięcia.
Produkcja maści - składniki
- 155 g maceratu wodno-glicerynowego
- 28 g maceratu olejowego
- 16 g emulgatora Olivem 1000
- 1,2 g konserwantu DHA BA (0.6% masy kremu)
- kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, który jest bezpieczny do stosowania na skórę (np. lawenda, sosna, drzewo herbaciane) (max. 0.5% masy kremu)
- witamina E - max 1% masy fazy olejowej (opcjonalnie, ale warto)
Aby zrobić maść żywokostową:
-
Wyparz we wrzącej wodzie naczynia, których będziesz używać.
-
Odważ 155 g maceratu wodno-glicerynowego w dużej zlewce lub słoju (400 ml).
-
Odważ 28 g maceratu olejowego w mniejszej zlewce.
-
Przygotuj kąpiel wodną i wstaw do niej obie zlewki.
-
Gdy temperatura w obu zlewkach osiągnie około 70 stopni (mierz termometrem kuchennym) możesz zacząć mieszać je ze sobą. Wlewaj małymi porcjami fazę olejową do wodnej, blendując cały czas zawartość zlewki.
-
Po zblendowaniu na gładko obu faz wyjmij zlewkę z kremem z kąpieli wodnej i blenduj dalej aż przestygnie do około 25 stopni. Temperaturę sprawdzaj termometrem.
-
Dodaj po kolei konserwanty - DHA BA, olejek eteryczny i witaminę E . Blenduj całość po dodaniu każdego z konserwantów.
-
Daj miksturze chwilę czasu, aby składniki dobrze się przeniknęły. Możesz odstawić ją na 2-3 godziny w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej.
-
Zamieszaj maść jeszcze raz szpatułką i przełóż do czystych słoiczków. Opisz je dokładnie - data produkcji, użyte składniki, nazwa.
-
Gotowe! Taką maść najlepiej przechowywać w lodówce lub ciemnym, chłodnym miejscu, aby zachować na jak najdłużej jej właściwości lecznicze.
Przeciwwskazania
Preparaty z żywokostu powinny z ostrożnością stosować kobiety w ciąży i dzieci, szczególnie małe. Ostrożność zalecamy także osobom osłabionym, szczególnie w trakcie rekonwalescencji po ciężkich chorobach. Żywokost zawiera alkaloidy pirolizydynowe, których najwięcej jest w korzeniu. Mają one zdolność do kumulowania się w organizmie, co może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i innych wrażliwych organów, dlatego żywokostu nie powinny stosować osoby, które mają problemy z tymi organami. Takie ryzyko jest małe przy stosowaniu zewnętrznym, jednak istnieje.
Preparaty do stosowania zewnętrznego powinno się nakładać przez maksymalnie dwa tygodnie po czym należy zrobić przerwę na kilka tygodni.
Doustne stosowanie żywokostu jest ograniczone tylko do preparatów z liści - napar czy syrop z liści żywokostu można stosować do dwóch tygodni, po czym należy zrobić przerwę na około 3-5 miesięcy.