obrazek-tytuowy
25.11.2024

Jak zrobić maść z nagietka lekarskiego: właściwości, zastosowanie, przepis

Maść z nagietka jest bardzo skutecznym sposobem na różne problemy ze skórą. Dzięki niej udało mi się wyleczyć trądzik, na który nie działały inne preparaty. Do zrobienia maści z nagietka, która jest skuteczna, potrzebujesz najlepszego surowca - użyj nagietka z własnego ogrodu albo z naszego, magicznego ;) Nagietek to jedna z roślin, które rosną na polu Magicznego Ogrodu w Wiśniewce. Uprawiamy go, ponieważ w ten sposób mamy pewność co do najwyższej jakości surowca. Uprawa i suszenie mają ogromny wpływ na jakość surowca, a co za tym idzie - również na jakość maści.

Spis treści

Maść nagietkowa: właściwości

Nagietek zawiera szereg substancji aktywnych (np. karotenoidy, flawonoidy), które wykazują następujące działanie na skórę:

  1. łagodzą stan zapalny skóry

  2. działają antybakteryjnie

  3. pomagają niwelować przebarwienia

  4. działają zmiękczająco

  5. wspomagają gojenie oparzeń

  6. przyspieszają gojenie ran

  7. zapobiegają powstawaniu rozstępów

  8. pomagają pozbyć się egzemy, podrażnień, otarć, zmian chorobowych skóry

Maść nagietkowa: zastosowanie

  1. w kosmetyce do pielęgnacji skóry

  2. do pielęgnacji twarzy, dłoni, wrażliwej i przesuszonej skóry

  3. do pielęgnacji skóry łuszczącej się i ze zmianami zapalnymi

  4. do pielęgnacji podrażnień, siniaków i blizn

  5. do pielęgnacji trudno gojących się ran

Stosowanie tej roślinnej maści jest wskazane w pielęgnacji i łagodzeniu wszelkiego rodzaju podrażnień oraz przy wspomaganiu leczenia bardziej złożonych problemów skórnych. Maść nagietkowa fantastycznie wspiera gojenie się skóry. Możesz wypróbować ją zarówno na zasklepionych ranach, oparzeniach słonecznych, odmrożeniach, jak i na wypryskach, trądziku, zmarszczkach. 

Apteki oferują szeroką gamę produktów z wyciągami z nagietka, podobnie jak sklepy zielarskie. Możesz jednak śmiało zrobić samemu taki preparat, ponieważ to prosty przepis.

Maść nagietkowa na zmarszczki

Według opinii użytkowników maść z nagietka działa na zmarszczki. Potencjalnie zmniejsza ich widoczność i spowalnia powstawanie nowych.

Dzieje się to za sprawą zarówno nagietka, jak i innych składników maści, które wspólnie wykazują działanie:

  • chroniące przed wolnymi rodnikami (niszczą one strukturę kolagenową skóry),
  • zmiękczające skórę,
  • pielęgnujące,
  • nawilżające.

Lekka, przyjemna warstwa maści utrzymuje się na skórze chroniąc ją przed utratą wody, a to główny powód degradacji struktur kolagenowych i - co za tym idzie - powstawania zmarszczek.

Maść nagietkowa na trądzik

Wsparcie leczenia trądziku maścią z nagietka to był dla mnie strzał w dziesiątkę. Od razu jednak ostrzegam, że zastosowanie tej maści w leczeniu trądziku wymaga sprawdzenia jej skuteczności na sobie, a najlepiej konsultacji z fitoterapeutą. W moim przypadku trądzik wynikał z dużej wrażliwości skóry i podatności na podrażnienia, w które wchodziły infekcje. Maść z nagietka pomaga goić się ranom, a zatem ogranicza ryzyko rozwoju infekcji. Nie zmniejszy jednak ilości wyprysków, jeśli ich powstawanie ma podłoże np. hormonalne. W przypadku trądziku jest wymagana kompleksowa terapia, a ta maść może być jej dobrym wsparciem.

Maść nagietkowa pod oczy

Czy warto stosować maść nagietkową pod oczy?

Moim zdaniem w takiej sytuacji bardziej sprawdzi się żel nagietkowy lub hydrolat, ze względu na to, że okolice oczu warto nawilżać, nie pokrywać maścią na bazie maceratu olejowego. Można także spryskiwać lub przemywać je wystudzonym naparem z nagietka. Świetne będą okłady nasączone takim naparem.

Maść nagietkowa na rany

Dzięki zawartości wosku pszczelego oraz antyoksydacyjnej witaminy E maść z tego przepisu tworzy rodzaj opatrunku chroniącego ranę przed drażnieniem przez czynniki środowiska. Dodatek olejku eterycznego odkaża ranę, chroniąc przed drobnoustrojami. Kwiaty nagietka charakteryzuje działanie łagodzące i wspomagające gojenie, także to combo świetnie pomoże ranom goić się.

Uwaga! Maść z nagietka należy nakładać na zasklepione rany, a nie na otwarte, wciąż krwawiące.

Maść nagietkowa na hemoroidy

Maść z nagietka jest polecana do stosowania miejscowego na hemoroidy, szczególnie w łagodzeniu bólu, pieczenia i swędzenia, a także do pielęgnacji po zabiegu ich usuwania. Ta maść nie cofnie ich rozwoju, ale pozwoli zmniejszyć dyskomfort i pomoże w ich gojeniu. Hemoroidy zewnętrzne w zależności od stadium rozwoju mogą wymagać zabiegu usuwania, jednak polecamy stosowanie np. czopków ziołowych z wyciągiem z kory kasztanowca (zawiera ściągające garbniki i saponiny) w celu profilaktyki tego schorzenia.

Czy maść nagietkowa będzie działać na żylaki?

Niestety nie ma przesłanek, aby sądzić, że ta maść zmniejszy widoczność czy ograniczy powstawanie żylaków. Maść ma działanie miejscowe i chociaż wnika głębiej w skórę, to nie ma wpływu na kondycję żył znajdujących się głębiej. Recepta na pozbycie się żylaków to łączona terapia dostępna z zastosowaniem medycyny naturalnej, o której napiszemy w innym artykule.

Gotowa maść z nagietka

Gotowa maść z nagietka

Jak zrobić maść z nagietka: przepis

Do zrobienia maści przydadzą się nie tylko płatki nagietka, ale cały kwiat, razem z koszyczkiem kwiatowym. Kwiaty nagietka zbieraj ze stanowiska ekologicznego - płatki bowiem łatwo zbierają zanieczyszczenia z powietrza. Kwiaty muszą być czyste, zebrane w momencie rozkwitu, w słoneczny dzień, gdy rosa wyparuje. Pełne wartości lecznicze ma także dobrze ususzony nagietek - musi mieć mocno pomarańczowy kolor po wysuszeniu (zobacz suszony kwiat nagietka w naszym sklepie). Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić maść z nagietka, podążaj za tym przepisem:

Składniki:

  1. słoik kwiatów nagietka - jeśli są świeże, lekko je upchaj

  2. spirytus do spryskania kwiatów w atomizerze

  3. olej do maceracji - może być oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów lub inny (jeśli jesteś zwolenniczką smalcu to możesz użyć mieszanki smalcu z olejem w proporcji 1:1) - tyle, aby pokrył kwiaty

  4. wosk pszczeli

  5. czysty, wyparzony słoik z zakrętką

  6. dwa rondelki - większy i mniejszy

  7. słoiczki do rozlania maści

  8. ulubiony olejek eteryczny, odpowiedni do stosowania na skórę

  9. witamina E (tokoferole)

  10. waga kuchenna z dokładnością do 1 g

Opcjonalnie:

  1. olej z czarnuszki

  2. lanolina

  3. ekstrakt roślinny z nagietka

  4. dodatki innych olejów, m.in masła shea

  5. dodatki witamin rozpuszczalnych w tłuszczu np. wit. A

Jak zrobić maść z nagietka:

  1. Kwiaty rozłóż na czystym papierze, spryskaj spirytusem i zostaw na 10 minut.

  2. Umieść kwiaty w słoiku. Jeśli są świeże, lekko je ugnieć i zalej ciepłym olejem. Olej powinien przykryć kwiaty.

  3. Do oleju dodaj 1% masowy witaminy E (czyli na 100 g oleju 1 g witaminy E).

  4. Zakręć słoik i odstaw go w ciemne, ciepłe miejsce na około 2 tygodnie. Codziennie wstrząsaj słojem. Macerować kwiaty można także na gorąco w wersji ekspresowej. Przepis znajdziesz w artykule pt. Jak zrobić dobry macerat olejowy?

  5. Po tym czasie zlej olej przez sito lub gazę do małego rondelka i odciśnij kwiaty. Olej powinien mieć lekko pomarańczowy kolor i delikatny zapach nagietka.

  6. Do dużego rondelka wlej wodę, a dno wyłóż szmatką. Wstaw do niego mały rondelek (kąpiel wodna) i podgrzewaj, aż olej będzie lekko ciepły. Dodaj wosk pszczeli i mieszaj do rozpuszczenia. Wyłącz grzanie i daj mieszaninie wystygnąć, aż zacznie tężeć. Wówczas dodaj kilka kropli olejku eterycznego (do 1% masowego) oraz ponownie witaminę E (znów do 1% masowego). Ubij całość ręcznie lub blenderem na gładką, puszystą masę.

Proporcja ilości oleju do wosku pszczelego to od 5 części oleju na 1 część wosku - wówczas maść jest dość miękka. Proporcja 2:1 to już twarda maść, bardziej pomadka. Jeśli maść wyjdzie Ci za miękka, możesz ją ponownie rozpuścić i dodać więcej wosku, a jeśli za twarda - możesz dodać więcej oleju. Zalecam jednak ograniczyć podgrzewanie.

Przykładowe ilości to 100 g maceratu olejowego na 20 g wosku.

Maść przełóż do słoiczków i opisz je. Należy przechowywać ją w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej lub chłodniejszej.

Dobra maść wymaga trochę czasu, ale gwarantuję, że przyniesie świetne efekty.

Gotowe!

Maść z nagietka lekarskiego - przeciwwskazania

Maść z nagietka jest bardzo bezpiecznym preparatem, zatem przeciwwskazania to głównie nadwrażliwość na poszczególnie składniki maści oraz alergie. Zalecamy wykonanie próby alergicznej na niewielkiej powierzchni skóry po wewnętrznej stronie ramienia.

Maść jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i nie wywołuje znanych skutków ubocznych, przy czym zalecamy mimo wszystko konsultację z lekarzem prowadzącym.

Proponowane artykuły

Jak zrobić nalewkę ziołową? Przygotowanie i przepisy na nalewki lecznicze

Jak zrobić maść z żywokostu lekarskiego? Zastosowanie, przepis

4 substancje nieśmiertelności

najnowsze z