obrazek-tytuowy
05.07.2023

Jak stosować napój kava kava? Przygotowanie, dawkowanie, efekty i przeciwwskazania

Jak w tak szybko wirującym i wymagającym uwagi świecie usłyszeć swój wewnętrzny głos? Cóż, trzeba zwolnić :) Zwolnić tak, jakby się było na cudownej, skąpanej w słońcu pacyficznej wyspie, pod palemką, w palcami stóp zakopanymi w ciepłym piasku. W oddali, w oceanie byłyby skaczące i mieniące się w promieniach delfiny, a kolorowe ptaki śpiewałyby prześliczne melodie o sielance życia. Łatwo napisać, łatwo sobie wyobrazić, ale jak taki spokój osiągnąć? W Polsce, gdzie delfinów nie ma?

Spis treści

Kava kava - jak działa?

Odpowiednio przygotowany napój w pierwszej chwili powoduje drętwienie języka. To wrażenie oznacza także, że kava kava jest dobrej jakości i zawiera dużo kluczowych substancji - kavalaktonów. Drętwienie przechodzi zupełnie po kilkunastu minutach. Wtedy też pojawia się, jak fala wyspiarskiego klimatu, fala spokoju ogarniająca ciało i głowę. Myśli - jedna po drugiej - znikają przy zachowaniu pełnej przytomności, świadomości siebie i świata wokół. Można spojrzeć na niego inaczej, bez ram, które nakłada umysł.

Wspaniałe uczucie pojawia się w mięśniach, które zwykle trwają w napięciu - rozluźniają się, jakby wracały do swojego prawidłowego stanu. Ustaje pęd, czas zwalnia. Warto oddać się temu uczuciu, pozwolić roślinie wniknąć do najgłębszych zakamarków nas samych i wszystkie je ukoić. Kava kava działa najlepiej późnym popołudniem, kiedy obowiązki dnia są już za nami, ale jeszcze nie nadszedł wieczór. Wypita późno spowoduje szybsze zapadnięcie w sen i zadziała podczas snu pogłębiając odpoczynek, ale nie będzie można poczuć jej świadomie. W ten sposób stosują ją osoby, które mają problemy ze snem na tle stresowym. Kava kava jest moim zdaniem jednym z lepszych sposobów na jego poprawę.

Głęboki kontakt z Przyrodą to element konieczny do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jak dawkować napój kava kava?

Kavę trzeba przyjmować na pusty żołądek lub w odstępie 4 godzin od ostatniego, lekkiego posiłku. Trzeba też zachować odstęp od napojów kofeinowych (kawa, herbata, kakao, yerba mate, guarana) - najlepiej minimum 6 godzin.

W trakcie spożywania kavy nie powinno się nic jeść, co jest proste do zrealizowania, bo apetyt znika. Warto i można pić wodę, soczki czy niepobudzające, neutralne w działaniu herbatki ziołowe. Efekt utrzymuje się przez około 4 godziny i można go przedłużyć kolejną dawką. Nie warto mieszać kavy z innymi substancjami wpływającymi na percepcję.

Przy pierwszym spotkaniu z kavą warto powiększyć standardową dawkę dwukrotnie, ponieważ układ nerwowy musi się przyzwyczaić do nowej substancji - kavalaktonów. W ich przypadku występuje odwrotna tolerancja - im częściej się je przyjmuje tym mniej potrzeba, aby poczuć działanie. Standardowa dawka to 15 g mielonego kłącza kavy kavy na osobę, zatem na pierwszy raz polecam około 30 g.

W razie braku zauważalnego efektu po około 30 minutach można wypić jeszcze więcej, ale efekt pojawia się prawie zawsze. Przy tradycyjnym sposobie przygotowania można woreczek z kavą "wycisnąć" jeszcze dwa razy i pić sukcesywnie przez całe popołudnie. Kolejne wyciśnięcia będą słabsze w smaku, ale przedłużą doznanie. Osoby o małej masie ciała mogą zacząć od podwojonej standarowej dawki (30 g), a te o większej mogą ją nieco zwiększyć - do 40 g na pierwszy raz. Potem dawkę można stopniowo zmniejszać.

Kava kava nie może być łączona z napojami kofeinowymi, bo znoszą jej działanie. Nie polecam także picia alkoholu - zaburzy odczuwanie i efekt nie pojawi się, a dodatkowo może to być niebezpieczne i nieprzyjemne. Nie należy przyjmować leków obciążających wątrobę w trakcie stosowania kavy (np. ibuprofen, paracetamol), ponieważ wpływa ona na ich metabolizm i powstaje ryzyko zatrucia lekami. Po kilkutygodniowej przygodzie z kavą trzeba zrobić przerwę, aby organizm wrócił do swojego zwykłego metabolizmu. Przyjmowana odpowiednio kava kava według obecnych badań jest bezpieczna.

Tradycyjny sposób przygotowania kavy kavy

  1. Do lnianego, bawełnianego lub w nowszych wersjach - nylonowego woreczka wsypujemy odważoną ilość kavy kavy.

  2. Odmierzoną ilość wody podgrzewamy do około 35°C (do takiej wody można wsadzić palec, jest bardzo ciepła, ale nie parzy). Na każde 15 g kavy potrzeba około 200 ml wody.

Przykładowo: Napój dla jednej osoby, która pije go pierwszy raz - 30 g kavy, 400 ml wody. Dla dwóch - 60 g kavy, 800 ml wody.

Dla zaprawionego kavosza - 15 g kavy, 200 ml wody. Dla czterech zaprawionych kavoszy - 60 g kavy, 800 ml wody.

  1. Woreczek z kavą wkładamy do miski i zalewamy wodą. Zostawiamy na 5 minut, żeby namokła. Chwytamy zamoczony woreczek do ręki i ugniatamy pod wodą z oddaniem przez około 15 minut. Wyciskamy i miętosimy mocno, ale trzeba uważać, żeby nie rozerwać woreczka. Stąd w nowszej wersji nylonowy - jest bardzo mocny.

Wyciskanie kavy kavy

Wyciskanie kavy kavy

Celem tego procesu jest wygniecenie ze sproszkowanej kavy jak największej ilości substancji aktywnych. Woda zrobi się szarawo-piaskowo-biała, w ogóle nie przezroczysta i taką kavę można rozlewać do kubeczków.

Nowoczesna, ekspresowa wersja

Odmierzoną ilość kavy wsypujemy bezpośrednio do naczynia, wlewamy odpowiednią ilość wody i blendujemy przez około 5 minut na dużej mocy. Odsączamy na drobnym sitku lub filtrze papierowym. Napój rozlewamy do szklaneczek.

Gotowy napój tradycyjnie spożywa się w łupinach kokosa.

Gotowy napój tradycyjnie spożywa się w łupinach kokosa.

Kava kava ma bardzo dziwny smak

To jeden z najdziwniejszych smaków, jakich próbowałam w życiu. Pomimo, że na samym początku drętwieje język i czuje się bardzo niewiele! Kava jest gorzka, ale nie mocno i jak nic innego, ziemista, lekko kwaśnawa, praktycznie nie do opisania. Trzeba spróbować! Dla niektórych osób smak samej kavy z wodą jest nie do przyjęcia, a nawet jak się już poczuje i polubi jej działanie to jest wymagający. Myślę, że drętwienie języka bardzo pomaga w jej piciu. Na szczęście smak można złagodzić i uprzyjemnić bez utraty działania. Polecam zamiast wody wygnieść ją w dobrym mleku roślinnym, a do gotowej dodać miodu. Można ją zblendować ze słodkimi owocami, np. truskawkami, mango, melonem, ananasem. Dodatek czegoś słodkiego maskuje te nieznane smaki i pozwala ją sączyć, nie pić "na raz", a sączona zapewnia lepsze doznanie. Ostrzegam, że jej charakterystyczny smak i drętwienie nie znikną, ale zrobią się akceptowalne.

Podsumowując:

Głęboki kontakt z Przyrodą to element konieczny do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Bardzo ważny w tym jest kontakt ze swoim wnętrzem. Kava kava pomaga usłyszeć siebie, zdystansować się do życia i zobaczyć, gdzie się chce zmierzać. A po tym pozwala się bardzo dobrze wyspać. Polecam ją serdecznie, pijam często :)

Sprawdź również:

Proponowane artykuły

Zioła na dobry sen: 5 roślin o najlepiej udokumentowanym działaniu

najnowsze z

Kratom – egzotyczna heroina czy może tajska koka? Pochodzenie, działanie, zagrożenia oraz status prawny w Polsce i na świecie

Ilex guayusa jako niedoceniany sposób na pogłębienie podróży psychodelicznej

Czy marihuana pomaga na sen? Czyli o wpływie THC i CBD na rytm snu naukowym okiem

Bezsenność - objawy, definicja i pierwsze kroki, jakie należy podjąć