obrazek-tytuowy
03.10.2023

„Mlekiem i miodem płynąca” – dodatki do kąpieli leczniczych

Czy na myśl o ciepłej kąpieli robi Ci się przyjemnie? Jeśli tak, zapewne masz już swoją kąpielową rutynę.

Może Twój sekretny składnik to suszona lawenda albo nieprzyzwoicie mocno pieniący się, piernikowy płyn do kąpieli?

A może chciał(a)byś spróbować czegoś nowego?

Spis treści

Sole

Sól himalajska, sól z Morza Martwego, bocheńska sól jodowo-bromowa, chlorek magnezu, siarczan magnezu (sól Epsom)

Solanka to woda mineralna o stężeniu chlorku sodu powyżej 1,5%. Może zawierać także inne jony takie jak magnez, jod i brom. Efektem kąpieli w solance jest powstanie płaszcza solnego – kryształków chlorku sodu, które odkładają się w warstwie rogowej naskórka. Wywołuje to działanie osmotyczne i ułatwia napływ wody wraz z minerałami zawartymi w roztworze do organizmu.

Odkładana na skórze sól powoduje szereg reakcji chemicznych, wpływających na układ nerwowy i (pośrednio) na inne układy organizmu, wywołując:

  • uwrażliwienie skóry na promienie UV
  • złuszczanie zrogowaciałego naskórka
  • rozluźnienie mięśni
  • rozszerzenie naczyń obwodowych
  • pobudzenie mikrokrążenia
  • efekt przeciwzapalny

Tak zadziała sól z Morza Martwego, sól himalajska i sól bocheńska jodowo-bromowa.

Są to efekty pożądane w łuszczycy (i łuszczycowym zapaleniu stawów), zapaleniu stawów, również o podłożu reumatoidalnym, zwyrodnieniach układu mięśniowego i kostnego, stanach pourazowych, a także schorzeniach dermatologicznych [1].

Stosowanie:

  1. Przeciętna wanna zawiera około 100 l. Do wody o temperaturze 35-36 st.C dodaj od 1-3 kg soli, aby osiągnąć wybrane stężenie w zakresie 1-3% (1-3 kg soli na 100 l wody).

  2. W chorobach skóry zastosuj wyjątkowo stężenie 6% (6 kg soli na 100 l wody).

  3. Leczenie zacznij od niższego stężenia, a następnie stopniowo je zwiększaj.

  4. Kąpiel powinna trwać 15-30 minut w zależności od naszych indywidualnych odczuć [2].

Jeśli jednak słowo „Martwe” sprawia że czujesz się niekomfortowo, a Himalaje to jednak (stanowczo) za daleko, to z pomocą przychodzą chlorek i siarczan magnezu. Kąpiele w roztworze tych soli mogą przyczynić się do wzrostu poziomu jonów magnezu w organizmie. Jony wchłaniają się dzięki mieszkom włosowym skóry, uzupełniając ewentualny deficyt [3, 8].

Kąpiel z magnezem warto jednak wziąć wieczorem, bo prawdopodobnie doznasz:

  1. redukcji stresu, lęku i złagodzenia napięcia nerwowego

Magnez jest zaangażowany w funkcjonowanie układu nerwowego i może wspomagać redukcję objawów stresu, łagodząc napięcie nerwowe i pomagając w odpoczynku [4, 5].

  1. rozluźnienia mięśni

Ciepła woda sama w sobie pomaga w rozluźnieniu spiętych mięśni, a dodatek magnezu może dodatkowo pogłębić efekt relaksacyjny [6].

  1. poprawy jakości snu

Regularne kąpiele z magnezem mogą mieć pozytywny wpływ na jakość snu. Wiele osób doświadcza lepszego i bardziej regenerującego snu po kąpieli z magnezem, co może być szczególnie korzystne dla osób z problemami z zasypianiem lub bezsennością [7].

  1. upiększenia

Zabieg nawilża skórę, a zmniejszenie stanu zapalnego powoduje redukcję jej szorstkości i zaczerwienienia [9].

Stosowanie: jak wyżej.

Olejki eteryczne

Lawendowy, cytrynowy, eukaliptusowy, jaśminowy, różany, rozmarynowy

Dodanie kilku kropli ulubionego olejku eterycznego do wanny to szczególnie nęcąca opcja dla fanów pięknych zapachów. Lotne cząsteczki olejków mogą docierać do mózgu i wywierać wpływ na dwa różne sposoby, pobudzając układ węchowy i oddechowy. Po inhalacji działają bezpośrednio na błonę śluzową nosa lub przechodzą do dróg oddechowych [11]. Cząsteczki olejków mogą być również wchłaniane przez skórę, równocześnie o nią dbając [10].

Jak więc działają poszczególne olejki?

Zachęcam do komponowania własnych mieszanek, stosując się do zasad perfumeryjnych i uwzględniając „ciężar” danej nuty.

Promotory przenikania

Jak wykazało jedno z badań, olejki eteryczne i ich składniki poprawiają zdolność przenikania substancji leczniczych przez skórę – pomagają im wchłaniać się w głębsze warstwy skóry. Dotyczy to substancji rozpuszczalnych w wodzie, jak i tłuszczu, gdy są stosowane miejscowo [12].

Uwaga!

  1. Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane i mogą być zbyt silne, aby używać ich bezpośrednio w kąpieli. Dlatego ważne jest, aby rozcieńczyć olejek przed dodaniem go do wanny.

  2. Unikaj stosowania zbyt dużej ilości olejku eterycznego, ponieważ może to powodować podrażnienie skóry. Niektóre olejki w zbyt wysokich dawkach mogą działać cytotoksycznie (np. olejek ze skórki mandarynki) [10]. 6 kropel to rozsądna ilość.

  3. Niektóre olejki działają fotouczulająco – po kąpieli z dodatkiem olejku z m.in. bergamotki, limonki, cytryny, grejpfruta unikaj słońca.

  4. Pamiętaj, że olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego mogą pozostawić śliską warstwę na powierzchni wanny. Ostrożnie wchodź i wychodź z wanny, aby uniknąć poślizgnięcia się.

Stosowanie:

Rozpuść kilka kropel olejku w niewielkiej ilości nośnika, takiego jak olej kokosowy, oliwa z oliwek, tłuste mleko lub płyn do kąpieli.

Dodaj rozcieńczony olejek eteryczny do wanny wypełnionej wodą. Zamieszaj wodę, aby równomiernie rozprowadzić olejek.

Suszone i świeże płatki kwiatów

Róże, lawenda, nagietek, rumianek, chaber, jaśmin, bławatek, fiołki, stokrotki, mak

Dodanie świeżych i suszonych kwiatów lub płatków kwiatów do kąpieli może nadać jej piękny wygląd i delikatny zapach. To wariant, który szczególnie urzeknie kąpielowych estetów:)

Jeśli zdecydowałaś się zebrać kwiaty własnoręcznie, upewnij się, że wybrane miejsce jest wolne od pestycydów, a wybrane kwiaty nie są trujące, sztucznie barwione, generalnie: wolne od zbędnej chemii. Wybierz egzemplarze świeże i czyste.

Stosowanie:

  1. Oderwij płatki kwiatów od łodyg. Jeśli chcesz, możesz także zostawić kilka kwiatów w całości, aby nadać kąpieli bardziej efektowny wygląd.

  2. Wypełnij wannę wodą o odpowiedniej temperaturze i dodaj płatki kwiatów. Możesz po prostu rozrzucić płatki na powierzchni wody lub użyć specjalnych woreczków do kąpieli, które można zanurzyć w wodzie.

  3. Po zabiegu wyłów płatki, żeby nie zatkały odpływu.

Relaksująca kąpiel z kwiatami

Relaksująca kąpiel z kwiatami

Mleko

Kozie, krowie, również wersje roślinne – kokosowe, owsiane (szczególnie polecane dla atopików [16])

Kleopatra wiedziała co robi!

Pełnotłuste mleko jest bogate w naturalne tłuszcze, które mogą pomóc nawilżyć i odżywić skórę. Składniki mleka, takie jak kwas mlekowy, mogą również działać jako delikatny środek złuszczający, pomagając usunąć martwe komórki skóry i poprawić jej teksturę.

Zawartość składników, takich jak białka i czynniki wzrostu, przyczynia się do działania przeciwbakteryjnego, przeciwutleniającego i przyspieszającego gojenie ran. Mleko może być stosowane w leczeniu trądziku, łuszczycy, wspierać regenerację tkanek i poprawiać ogólny stan skóry [13].

Stosowanie:

Podgrzej 2-3 litry pełnotłustego mleka i dodaj je do kąpieli.

Miód

Lipowy, rzepakowy, spadziowy i wiele innych

Miód to mieszanina fruktozy i glukozy, zawierająca białka, aminokwasy, witaminy, enzymy i minerały. To naturalny humektant, co oznacza, że przyciąga i zatrzymuje wilgoć w skórze. Dodanie miodu do kąpieli może pomóc w nawilżeniu suchej i odwodnionej skóry, poprawiając jej miękkość i elastyczność.

Miód ma również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu może pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry, takich jak łagodne oparzenia słoneczne, wysypki czy świąd. Może również przyspieszyć proces gojenia się ran i zmniejszyć zaczerwienienie [14].

Stosowanie:

Rozpuść około pół szklanki miodu w ciepłej kąpieli. Pamiętaj, aby dobrze wymieszać, aby miód rozpuścił się równomiernie.

Skrobia

Ziemniaczana, kukurydziana, ryżowa

Krochmal dla skóry? Jak najbardziej.

Skrobia może pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry, takich jak świąd, zapalenie skóry czy łuszczyca. Ma właściwości kojące i łagodzące, które mogą złagodzić dyskomfort związany z tymi schorzeniami.

Tworzy delikatną barierę na powierzchni naskórka, która pomaga zatrzymać wilgoć. Pomaga w nawilżeniu i zmiękczeniu suchej i szorstkiej skóry [15].

Stosowanie:

Do zimnej wody dodaj skrobię, dokładnie wymieszaj i podgrzej. Powinieneś otrzymać kisiel - wlej go bezpośrednio do wanny.

Kąpiel w skrobi dostarcza ciekawych wrażeń kąpielowo-dotykowych. Są zdecydowanie inne niż w wodzie bez krochmalu, bardziej „miękkie” – sprawdziłam i polecam.

W niniejszym artykule zabrakło omówienia kąpieli z dodatkiem ziół. Jest to kolejny, duży temat, którym postanowiłam się zająć w kolejnej części.

Może jesteś jednym ze szczęściarzy z wanną w osobistej łazience, który spróbuje wykąpać się w soli, mleku albo krochmalu?

A może, pozbawiony wysokiego brodzika, pomoczysz tylko nogi?

Żyćzę przyjemnych doznań!

Kasia

Sprawdź również:

Herbata - wprowadzenie. Sześć rodzajów herbaty.

Jak parzyć herbatę? – część 2: metoda gongfu cha, czyli jak to robią Chińczycy

Jak stosować napój kava kava? Przygotowanie, dawkowanie, efekty i przeciwwskazania

Bezsenność - objawy, definicja i pierwsze kroki, jakie należy podjąć